Sosna czarna - uprawa, formowanie, pielęgnacja i cięcie.

Sosna czarna to pospolite, zimozielone drzewo iglaste, które nie ma dużych wymagań glebowych i najlepiej rośnie na glebach piaszczystych lub żwirowych o dobrze drenującej strukturze. Roślina unika miejsc podmokłych o zbyt dużej ilości wody stojącej, ponieważ nadmierna wilgotność może sprzyjać chorobom korzeni. Sosna czarna dobrze znosi okresowe susze.

Sosna czarna nie wymaga intensywnego nawożenia. W przypadku młodych drzew warto zastosować nawozy o równoważonej kompozycji. Przy uprawie starszych drzew istnieje mniejsza potrzeba regularnego nawożenia. Sosna czarna preferuje pełne nasłonecznienie i najlepiej rośnie, gdy ma dostęp do co najmniej 6-8 godzin światła dziennie. 



Przycinanie sosny. Jak, czym i kiedy przycinać sosnę formowaną?

Przycinanie sosny czarnej (Pinus nigra) w celu nadania jej pożądanej formy należy przeprowadzać z umiarem i z należytą starannością, z uwzględnieniem naturalnego kształtu i wzrostu drzewa.
Optymalny moment na przycinanie sosen formowanych w stylu bonsai przypada pod koniec maja lub na początku czerwca. W tym okresie pojawiają się nowe pędy, nazywane również 'świeczkami', które warto skrócić. Dzięki temu drzewo ma szansę na efektywną regenerację i odbudowę igieł. Zalecamy usuwanie lub przycinanie świeczek na połowę lub około 1/3 ich długości.

Warto jednak pamiętać, że regularne przycinanie sosny może prowadzić do gęstnienia korony i utraty naturalnego kształtu. Dlatego co kilka lat, szczególnie wczesną wiosną, zalecamy usuwanie gałęzi, które mogą nadmiernie zagęszczać drzewo. Wycinamy je całkowicie, aby zachować estetykę sosny, unikamy skracania gałęzi do połowy, co mogłoby wpłynąć na walory wizualne naszego drzewa. Również w przypadku zbyt dużego wzrostu sosny zalecamy radykalne usuwanie dolnych gałęzi od nasady lub delikatne skracanie samego wierzchołka.
Do uzyskania optymalnych rezultatów, sosny najlepiej jest przycinać przy użyciu specjalnych nożyc do cięcia krzewów. Narzędzia powinny być ostre, czyste i zdezynfekowane, co skutecznie zapobiega przenoszeniu bakterii, wirusów i grzybów na roślinę. 



Adres:

ul. Wrocławska 59
55-140 Żmigród

Trachenberger
Żmigródek, ul. Malinowa 5
55-140 Żmigród

NIP: 9151342542 

Dane kontaktowe:

Email: info[małpa]trachenberger.pl
Telefon: +48 501461741